Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Dobra izolacja domu to dużo niższe rachunki

Maciej Sierpień

Sezon grzewczy już trwa, a to oznacza, że właścicieli domów jednorodzinnych czekają większe wydatki na utrzymanie z powodu rachunków za ogrzewania. Spokojniej mogą myśleć o tych kosztach ci, którzy zadbali o ocieplenie budynku. Dobra izolacja ścian obniża koszty ogrzewania.

Maciej Sierpień

Płatna współpraca z marką ROCKWOOL

Od kilku lat ogrzewanie domu i związane z tym koszty są jednym z głównych tematów podejmowanych w polskich domach w okresie jesienno-zimowym. Stały wzrost cen za energię elektryczną, gaz i węgiel mocno wpływa na sytuację finansową wielu rodzin. Jak szybko i niespodziewanie mogą rosnąć koszty utrzymania budynku, przekonaliśmy się podczas kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji w Ukrainie.

Przykładowo jeszcze w maju 2021 r. tona ekogroszku kosztowała średnio ok. 900 zł. Rok później markety budowalne oferowały go za prawie 4 tys. zł. To wzrost o ponad 300 proc. Podobnie sprawa wyglądała z węglem. Przed wojną, jego cena w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) nie przekraczała 200 dolarów za tonę. Na początku marca 2022 r. wycena surowca wzrosła do ponad 450 dolarów i utrzymywała się na wysokim poziomie przez kolejne miesiące.

Jak szacuje Eurostat, koszty ogrzewania domów w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wzrosły średnio o 49 proc.
Źródło: Adobe Stock. Jak szacuje Eurostat, koszty ogrzewania domów w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. wzrosły średnio o 49 proc.

Rekordowe wzrosty dotyczyły też cen gazu. Według danych Eurostatu, w pierwszym półroczu 2022 r. koszty ogrzewania dla gospodarstw domowych w Polsce zwiększyły się średnio o 49 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Jak realnie obniżyć koszty ogrzewania?

Co zrobić, aby być mniej zależnym od rynkowych zawirowań? Wiele osób zaczyna od inwestycji w odpowiednie, bardziej nowoczesne i energooszczędne źródła ogrzewania. To jednak za mało, by w dłuższym okresie obniżyć rachunki. I co najważniejsze, jeśli nie przeprowadzimy najpierw prac ograniczających zużycie energii w budynku, to po montażu nowoczesnego źródła ciepła, koszty nawet mogą wzrosnąć. Wymiana pieca węglowego i zastąpienie go np. pompą ciepła nie spowoduje bowiem, że automatycznie wzrośnie stopień energooszczędności naszego budynku. Dom cały czas będzie potrzebował tyle samo energii do ogrzania, a w rezultacie koszty jego utrzymania wciąż będą wysokie.

Chcąc skutecznie zredukować wysokość rachunków za ogrzewanie, należy postawić na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, czyli na jego kompleksową termomodernizację. Co w praktyce kryje się pod tym hasłem? To dostosowanie domu do nowych, wyższych wymagań ochrony cieplnej, z którą wiążą się konkretne oszczędności energii. Całościowy proces obejmuje docieplenie przegród zewnętrznych i złączy budowlanych, modernizację systemu grzewczego, usprawnienie systemu wentylacji (np. przez zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła), wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz ograniczenie emisji CO2.

Koszty takiej inwestycji są wysokie, ale to wydatek, który się opłaca. Szacuje się, że prawidłowe wykonanie samej termoizolacji pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku o ponad 70 proc., co przekłada się na dużo niższe koszty ogrzewania. Kompleksowa termomodernizacja zapewnia też wiele dodatkowych korzyści. W ten sposób przyczyniamy się do mniejszej emisji smogu, poprawiamy mikroklimat i akustykę wewnątrz domu, a także komfort termiczny jego mieszkańców.

Izolacja ścian wełną skalną

Planując termomodernizację, należy pamiętać o właściwej kolejności prac. Zawsze rozpoczyna się je od ocieplenia lub docieplenia budynku. Dom musi posiadać szczelną "skorupę". Tylko przez ściany może uchodzić od 25 do nawet 40 proc. ciepła. Dobrze zaizolowane przegrody chronią dom przed oddziaływaniem temperatury powietrza, zimą przed mrozem, a latem przed gorącem.

Wykonując termomodernizację, warto poszukać kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na docieplenie domu od piwnicy aż po dach. Taki system proponuje firma ROCKWOOL, która w ofercie posiada produkty do izolacji termicznej oraz akustycznej każdej części budynku, łącznie z instalacjami. Wybierając produkty ROCKWOOL, nie musimy dobierać materiałów izolacyjnych z różnych źródeł i od różnych producentów, co najczęściej podnosi koszty całego przedsięwzięcia.

Ocieplenie może być wykonane m.in. ze styropianu lub pianki. Najbardziej uniwersalnym materiałem izolacyjnym jest jednak wełna skalna. To produkt, który przy różnych technologiach pozwala zaizolować domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, przemysłowe, handlowe, a także hale magazynowe.

Materiał twardy jak skała

Wełnę skalną firmy ROCKWOOL na tle innych materiałów izolacyjnych wyróżnia siedem cech. Ta najważniejsza to właściwości cieplne. Wełna skalna ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach, co pozwala zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem budynku, a osobom przebywającym w pomieszczeniu zapewnia komfort cieplny.

Kolejną zaletą są wspomniane wcześniej właściwości akustyczne. Materiał ten dobrze wytłumia pomieszczenia i pochłania dźwięki, zarówno z zewnątrz (np. ruch miejski), jak i te dochodzące z innych pomieszczeń. Redukcja hałasu dobrze wpływa na nasze samopoczucie.

Wełna skalna jest materiałem niepalnym – zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie wybuchu pożaru. Wyróżnia ją również wysoka odporność mechaniczna. Wytrzymuje duże naciski i obciążenia, zmiany temperatur i wilgotności. Dodatkowo dopasowuje się do nieregularnych kształtów, co zwiększa szczelność warstwy izolacyjnej.

Duża różnorodność produktów ROCKWOOL stwarza wykonawcom i projektantom możliwość elastycznego doboru materiału. Pozwala to na dokładne jego dopasowanie do potrzeb danej powierzchni, a co za tym idzie – estetyczne wykończenie.

Profesjonalna izolacja tworzy korzystny mikroklimat wewnątrz domu. Ocieplenie z wełny skalnej gwarantuje nie tylko utrzymanie prawidłowej temperatury w budynku, ale właściwej wilgotności (w przedziale od 40 do 60 proc.). Dzięki temu w środku tworzy się przyjazny dla człowieka mikroklimat, który korzystnie wpływa na komfort i zdrowie. Warto dodać, że wysoka paroprzepuszczalność wełny skalnej ogranicza gromadzenie się wody w ścianach, co redukuje ryzyko ich zawilgocenia i rozwoju patogennych drobnoustrojów, np. pleśni.

Istotną zaletą tego materiału jest jego trwałość. Produkty firmy ROCKWOOL zachowują swoje właściwości nawet po 60 latach. Co więcej, wełnę skalną można poddawać procesowi recyklingu niemal w nieskończoność, co sprawia, że nigdy nie stanie się ona odpadem zalegającym na wysypisku i nie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska.

Planujesz termomodernizację domu? Sprawdź materiały izolacyjne marki ROCKWOOL i zobacz, ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.